Het verschil in temperatuur binnen/buiten was vandaag extreem. De kerk was nog ijzig van de afgelopen dagen en de verwarming werkt allang niet meer. Koster-vrijwilliger Bert van der Horde en vrijwilliger Karin ontvingen ons zeer gastvrij, met koffie, thee, chocolaatjes en uitgebreide documentatiesets. De kerk wordt geheel door vrijwilligers gerund en grotendeels onderhouden. De kerk is wel een gemeentelijk monument, maar de subsidie die men ontvangt, is lang niet voldoende voor het onderhoud.
Bert en Karin vertelden ons over deze kerk met zijn prachtige gebrandschilderde ramen, die gelukkig bedreigingen van brand en oorlog hebben overleefd. De kerk is in 1902-1903 gebouwd naar een ontwerp van architectenbureau Margy en Snickers. Hij behoort tot de Parochie ‘Maria Sterre der Zee’. De naamgeefster van de kerk, martelares H. Agnes, wordt vaak met een lam afgebeeld. De kerk werd nodig geacht vanwege de grote stadsuitbreidingen rond 1900. Het is een kruiskerk in neogotische stijl met een toren naast het front. Er is tweemaal brand geweest: een kleine in 1949 en een grote in 1983. Daarbij is het hele dak met gewelven en een deel van de toren verloren gegaan en het Adema-hoofdorgel werd zwaar beschadigd. Door inspanningen en inzamelingen van de kerkgangers kon de kerk in ‘84-’85 helemaal worden gerestaureerd. Hij is op dit moment in gebruik bij drie gemeenschappen waaronder de Spaanstalige Oscar Romeroparochie. Het is een echte multiculturele kerk in het multiculturele Regentesse- en Valkenboskwartier. In 1998 kreeg hij landelijke bekendheid door een groep illegale buitenlanders die lange tijd een hongerstakingactie in de kerk hielden. In 2023 maakte het parochiebestuur het voornemen bekend de H. Agneskerk en de Elandstraatkerk uit de eredienst te onttrekken. Maar of, wanneer en hoe dit gaat gebeuren, is op dit moment nog helemaal onzeker.
Gerard van der Bijl, Vriend én lid van de historische club Weimarchief van de wijk, dat geregeld historische artikelen in het wijkblad publiceert, las nog een paar passages voor van schrijvers Michel van de Plas en Mensje van Keulen die zij over de H. Agneskerk schreven.
Bert van der Horde liet ons verder nog de belangrijke kerkvoorwerpen zoals de monstrans zien, die we even vanuit de kluis mochten aanschouwen.
Artikelen over de H. Agneskerk in de KonkreetNieuws: www.konkreetnieuws.nl/category/weimarchief
Werkgroep Activiteiten